Ниво знања: почетни

Као наставак претходног поста, данас представљамо другу алатку у оквиру серије „Алатке за побољшање ефикасности“.

Алатка за преглед огласа

О алатки:

Када завршите припрему кампање и активирате је, ова алатка ће вам помоћи да проверите да ли се ваши огласи приказују у Google-овом претраживачу и на који начин.



Како она може да помогне?

• Омогућава вам да видите своје огласе без остваривања додатних приказа

Како се користи?

Можете да приступите алатки овде

Препоручујемо вам да алатки приступате док сте пријављени на Google AdWords налог. На тај начин наш систем може да вам помогне у дијагностиковању разлога због којих не видите своје огласе, ако не можете да их видите у овој алатки.

Сазнајте више о алатки у овом чланку центра за помоћ.

Ниво знања: средњи

Нисте сигурни како да најефектније искористите и измерите своје маркетиншке кампање на мобилним уређајима? Нисте сами. Мобилне кампање су изузетан нов начин да дистрибуирате садржај и допрете до потрошача док су они у покрету, али такође представљају и јединствен изазов кад је у питању мерење утицаја апликација, оглашавања или мобилних веб сајтова.

Прикључите нам се следеће недеље, у среду 2. новембра на Think Mobile вебинару - Мобилно оглашавање: Права особа, право време, права порука - Коначно! који ће водити госп. Авинаш Каушик, проповедник за дигитални маркетинг. Авинаш ће поделити савете и најбоље праксе за кампање на мобилним уређајима, нове метрике у оквиру оглашавања на мобилним уређајима, и најбоље начине за мерење учинка мобилног оглашавања и веб сајтова за мобилне телефоне.

Кад: Среда, 2. новембар 2011, од 17 до 18.30 часова.
Како: Региструјте се овде (енг).





Како она може да помогне?
  • Дођите до идеја и инспирације у проналажењу кључних речи које ћете уврстити у кампању.
  • Пронађите кључне речи које ћете уврстити у кампању као „негативне кључне речи“.
  • Сазнајте више о очекиваној конкуренцији за сваку изабрану кључну реч.
  • Погледајте процене глобалних и локалних претрага ваших кључних речи.
Ниво знања: почетни

Данас покрећемо серију кратких постова о бесплатним алаткама у оквиру Google AdWords-а.

Сваки пост ће представити неку другу алатку која ће вам омогућити да побољшате учинак кампање и повећате повраћај улагања.

Уживајте у коришћењу ових алатки!

Алатка за кључне речи

Једна од основних алатки Google AdWords-а и почетна тачка сваке кампање.


Како она може да помогне?
  • Дођите до идеја и инспирације у проналажењу кључних речи које ћете уврстити у кампању.
  • Пронађите кључне речи које ћете уврстити у кампању као „негативне кључне речи“.
  • Сазнајте више о очекиваној конкуренцији за сваку изабрану кључну реч.
  • Погледајте процене глобалних и локалних претрага ваших кључних речи.
Како се користи?

Можете да је користите док сте пријављени на свој AdWords налог тако што ћете кликнути на картицу „Извештавање и алатке“ а затим на „Алатка за кључне речи“. Такође можете да користите засебну верзију алатке.

Сазнајте више о овој алатки у центру за помоћ.

Ниво знања: почетни

О агенцији

Huge Media је настала у другој половини 2008. године са циљем развоја дигиталног маркетинга у Србији. Гледано уназад - клијенти и агенције са којима сарађујемо кажу да смо успели. Од једног медија планера за AdWords нарасли смо на 8 људи који се баве вођењем пројеката, медија планирањем и закупом, продајом интернет оглашавања и финансијама.


Циљана публика су мала и средња предузећа као и предузетници који почињу да траже нове купце. Поред великих клијената ту су и мали које подједнако гајимо.

Како се налазимо на Балкану и територији која дели сличне језике и менталитет, овај регион представља нашу област учешћа. Примарни језик је српски али и хрватски, као и регионални дијалекти.

Пословни модел

Пословни модел се заснива на услугама медија планирања и вођења кампање. Некада је то проценат укупне потрошње (по моделу плаћања по клику на оглас, или по приказу огласа) за дефинисани период док је некада везан за перформансе и величину буџета (плаћање по оствареној акцији корисника након клика на оглас). Остале услуге су везане за обогаћивање услуге (added value).

Профит смо почели да виђамо после запошљавања другог медија планера, како је укупан обим посла нарастао.

Јединствени приступ наше агенције на тржишту је транспарентност према клијентима. Иако је то понекад тешко објаснити, чист рачун и дуга љубав су нам главни приоритети. Принцип да клијент мора да зна шта се дешава са његовим новцем и нашом услугом.

Најбољи начин започети AdWords агенцију је - имати интегритет, поделити послове на више људи, тражити клијенте (неће сами доћи, бар не првих неколико месеци), развијати нове услуге и нудити нова решења клијентима. Аутоматизација процеса и активности је есенцијалнa.

Тражење потенцијалних клијената

Главни изазов када се «гађа» клијент је степен разумевања Интернета. Потребно је направити генерацијску дистанцу између осталих медија и Интернета, подвући црту и објаснити шта клијент заиста добија на најотворенији могући начин.

AdWords у пракси

Како AdWords има велики број могућности, није могуће искористити већину, што због веће техничке захтевности и неспремности клијената, а и што због недоступности у случају Србије. Мислимо да нема недостатака осим саме брзине увођења експерименталних алата у редовну употребу у свим регионима. Како често користимо и тестирамо нове могућности, жељни смо да их користимо и у свакодневним кампањама. AdMob (сервис за оглашавање на мобилним уређајима) је изразито занимљив и саставни је део сваке понуде.

Конкуренција AdWords-у

Huge Media користи и друге системе као што су Httpool, Etarget и Facebook који испуњавају своју сврху за потребе клијената. Иако нису тако софистицирани као AdWords, омогућавају приступ корисницима који не виде AdWords огласе.

Google програм за серификацију

Ми користимо статус Google сертификованог партнера у својој комуникацији и са постојећим и са будућим клијентима. Овај статус нам обезбеђује релевантност и гради сигурност код клијената. Сваки инвестирани дан и клијент који су нам омогућили да стигнемо до тог статуса су се вишеструко исплатили.

Кључни резултати агенције

У српским оквирима величина маркетинг агенције није велика, ни по промету ни по броју запослених. Ми ценимо стабилан раст и покривање тржишта. Обрт компаније је у 2010.години био преко 290 хиљада долара, са великим уделом AdWords-a и услуга базираних на Google сервисима. Од оснивања, имамо преко 150 клијената и од тога преко 50% је активно.


Како у нашем рангу не постоји конкуренција, агенције које могу да нам буду конкуренција су делови великих маркетиншких агенција које имају доста ресурса на које ми не можемо да рачунамо. Највећи успеси су самостално освајање клијената индиректним контактима и показним активностима који су нас ставили у први план. Такође способан и млад продајни тим који не познаје границе речи НЕ је наш највећи успех.

Будућност

Будућност којој стремимо је консолидовање свих мрежа које користимо у један систем, зарад боље контроле и извештавања, као и организација делегирања задатака у циљу боље оптимизације људских ресурса.

Један кључни савет за све који желе да се баве овим послом је: успех не долази преко ноћи али се губи и за краће време.

Без AdWords-a и константног мењања, на боље уз усаглашавања регулативе и дефинисања правила пословања, ми не бисмо постојали.

---------------

Преузмите студију случаја овде.


Ниво знања: почетни


Фес, Мароко. Фес је познат по много чему: у њему се налази најстарији универзитет на свету, Универзитет Ал Карауин, чувена капа фес добила је назив по овом граду, а добро познате штавионице коже налазе се у квартовима старог града. Међутим, оно што је можда најимпресивније у вези са Фесом јесте да он представља највећу пешачку зону на свету. „Фес има много уских улица, а јединствен је по томе што је то највећа градска средина на свету у којој нема аутомобила... одсечен је од модерног света“, наводи Фредерик Сола.

Фредерик Сола и Кети Белафронто су 2005. године започели рестаурацију риада (традиционалне мароканске куће) из 17. века, која је раније била у власништву министарства. Рестаурација је трајала 18 месеци, а 40 до 50 зидара, занатлија и мајстора свакодневно је радило на обнављању. Коначни резултат био је Riad Laaroussa, прелепи бутик хотел који гостима пружа пријатан боравак и јединствени доживљај.




Интегрисање Google AdWords-а
Након што им је направио веб сајт, вебмастер је предложио Фреду и Кети интересантно решење за њихове проблеме у вези са маркетингом/оглашавањем: Google AdWords. У почетку су оклевали, али су одлучили да га испробају. Најпре су почели да остварују већи број кликова на огласе, због чега се повећао број корисника који су прегледали њихов веб сајт. Ови кликови и посете су ускоро довели до стварних конверзија које су остварили клијенти широм света: из Аустралије, Италије, САД, Француске и Шпаније, да поменемо само неке од земаља. Фред и Кети су убрзо открили да је Google AdWords све што им је потребно да би остварили своје циљеве оглашавања, тако да су ускоро напустили све остале активности ван мреже. „Користимо једноставан принцип да ће виши ранг на Google претрази довести до веће видљивости, што ће нам обезбедити велики број посетилаца сајта, а то ће, са друге стране, повећати број резервација које остваримо“, наводи Фред.

Даље активности 
Хотел Riad Laaroussa користи Google AdWords 3 године, током којих су повећали приход од оглашавања за 25%, што значи да је Google AdWords био веома ефикасан за ово пословање. Он представља подршку расту пословања у погледу прихода и базе клијената. Како Кети каже: „Планирамо да додатно прецизирамо маркетиншку стратегију избором кључних речи за које постоји највећа вероватноћа да ће допрети до потенцијалних клијената. Поред тога, проширујемо оглашавање и на друге језике. Редовно се оглашавамо на француском и енглеском језику, а сада додајемо шпански, италијански и немачки.“

Користећи Google AdWords, власници хотела Riad Laaroussa не само да су испунили циљеве оглашавања, већ су и остварили профит. Њихово цело пословање се заснива на томе да их корисници пронађу, а Google AdWords им је помогао у томе. Корисници са целе планете сада могу да пронађу овај бутик хотел, било њихов веб сајт или њихову локацију на Google мапама. Чињеница да власници планирају да повећају буџет за оглашавање преко Google AdWords-а представља додатни доказ да је ово заиста моћан медијум за оглашавање.

Ниво знања: средњи

Као и многа предузећа на интернету, сваког дана можете да имате на стотине нових производа, артикле који су привремено недоступни или су трајно уклоњени са залиха. У исто време, понашање корисника приликом претраге може да подсећа на покретну мету. Сваког дана се на Google-у оствари 16% потпуно нових претрага (енг). Због тога чак и AdWords кампање којима се добро управља и које садрже на хиљаде добро изабраних кључних речи могу да пропусте релевантне претраге, суоче се са кашњењем због писања огласа за нове производе, а могу и да буду неусклађене са оним што је заправо доступно на веб сајту.

То очигледно није идеално решење за оглашаваче. Није идеално ни за крајње кориснике који цене релевантне огласе повезане са одредишним страницама за артикле на залихама које савршено одговарају ономе што они траже. Да бисмо вам помогли да одговорите на ове изазове, уводимо динамичке огласе на мрежи за претрагу, нови начин циљања релевантних претрага помоћу динамичких огласа генерисаних директно са вашег веб сајта. Динамички огласи на мрежи за претрагу су осмишљени како би допунили традиционалне огласе са циљаним кључним речима и тако остварили више кликова и конверзија уз мање напора.

Динамичко циљање, огласи и одредишне странице 
Динамички огласи на мрежи за претрагу користе Google-ове технологије пописивања бесплатних веб садржаја и одређивања релевантности претраге. На тај начин се одржава ажуран индекс артикала које продајете на веб сајту и покреће приказивање вашег огласа када дође до релевантне претраге. Након тога, други системи динамички генеришу наслов текста огласа на основу упита за претрагу и текста на вашој најрелевантнијој одредишној страници. Преостали део огласа се заснива на шаблону који сте направили приликом подешавања динамичких огласа на мрежи за претрагу.


Динамички огласи на мрежи за претрагу се надмећу на AdWords аукцији на уобичајени начин, али само када за ту претрагу немате оглас са циљаним кључним речима који испуњава услове. Због тога се динамички огласи на мрежи за претрагу приказују само за претраге у којима ваш оглас иначе не би био приказан, пружајући вам побољшану покривеност и додатне резултате.

Кориснички доживљај и учинак 
Када корисници виде огласе и одредишне странице које им пружају управо оно што траже, већа је вероватноћа да ће кликнути на оглас и остварити конверзију. Због тога не изненађује што смо до сада током ограниченог тестирања уочили солидан учинак. Иако резултати варирају, већина оглашавача у нашем експерименталном пројекту остварила је повећање у броју кликова и конверзија од 5 до 10% и задовољавајући повраћај улагања.

Неки оглашавачи имају потенцијал за боље резултате. Apartment Home Living, водећи веб сајт у САД посвећен становању, животним стиловима и проналажењу животног простора, преставља један такав пример. Лоренс Котер, генерални менаџер, управља огромним инвентаром станова на мрежи, који се стално мења и увећава. Током протеклих 5 година, његове AdWords кампање су имале више од 15 милиона кључних речи. Неколико недеља након примене динамичких огласа на мрежи за претрагу, навео је следеће:
„Коришћење динамичких огласа на мрежи за претрагу повећало је број конверзија за скоро 50% уз просечну цену по конверзији која је 73% нижа у односу на традиционалне огласе на мрежи за претрагу. Динамички огласи на мрежи за претрагу нам заиста помажу да пронађемо и искористимо праве претраге, направимо добре огласе и доведемо посетиоце на најрелевантнију страницу на сајту.“
Контроле, извештавање и оптимизација 
Ви одређујете да ли желите да циљате цео сајт, одређене категорије или производе на сајту, странице које садрже одређене речи или странице које садрже одређене низове знакова у URL адреси. Исте опције контроле можете да користите и као негативне ставке, заједно са традиционалним негативним кључним речима, како бисте прецизирали циљање и избегли промовисање страница са артиклима који нису доступни. И даље контролишете понуду за цену по клику за сваки циљ.

Како се кампање са динамичким огласима на мрежи за претрагу буду приказивале, на располагању ће вам бити комплетно извештавање о упитима који су генерисали кликове, одредишним страницама за које је остварено подударање и генерисаним насловима огласа, просечној цени по клику, броју кликова и конверзија. Подржани су и многи популарни системи за праћење које обезбеђују независни произвођачи.

Ови извештаји и контроле циљања вам омогућавају да оптимизујете динамичке огласе на мрежи за претрагу користећи познате приступе. Да бисте максимално повећали број конверзија, издвојите категорије са бољим учинком и повећајте понуде, а смањите понуде за категорије са слабијим учинком. Користите негативне ставке да би ваши огласи престали да се приказују за одређене претраге или да бисте обуставили промовисање одређених страница на веб сајту. Динамичке огласе на мрежи за претрагу можете да користите и за проналажење кључних речи. Идентификујте претраге са бољим учинком и додајте их у одговарајућу огласну групу као традиционалне кључне речи.

Доступност и додатне информације 
У овом тренутку, динамички огласи на мрежи за претрагу су доступни као ограничена бета функција у свим земљама и на свим језицима. Листи заинтересованих можете да се придружите тако што ћете контактирати представника Google налога или се регистровати овде.

Посетите страницу „Иновације у вези са огласима“ (енг) и одговоре на честа питања у AdWords центру за помоћ да бисте сазнали више.

Ниво знања: средњи

Суштина оглашавања је постављање ваше поруке пред праве људе. Било да треба да повећате свест о бренду или максимизирате повраћај улагања, ваш изазов је и даље обезбеђивање праве поруке правој особи у право време. 

Како да ово урадите интелигентно, а у широком обиму? Решења за циљање на Google мрежи мултимедијалног оглашавања пружају вам увид који вам је потребан, повезивајући потенцијалне купце тачно са оним што траже - и то када су спремни да купе.


Придружите се Google-у у нашем предстојећем вебинару како бисте сазнали више о стратегијама циљања конкретних публика за ваше кампање на Google мрежи. Разговараћемо о следећим темама: 
  • Потпомогните кампање на претраживачу и искористите до краја своју инвестицију на претраживачу уз помоћ поновног оглашавања (ремаркетинга) 
  • Стекните дубљи увид о вашим тренутним купцима како бисте проширили своју мрежу потрошача 
  • Проширите домет и приступите новим потрошачима на основу њихових интересовања и намера код куповине
  • Оптимизујте повраћај инвестиције тако што ћете искористити транспарентност и опције контролисања
Региструјте се овде за вебинар ће се одржати 1. новембра, 2011 у 18.00 часова. 

Kako je moguće da se broj klikova i broj poseta razlikuju u Google Analitici? [2. deo]

Ниво знања: напредни

Како да сазнам да ли су подешавања мог сервера правилна?

Пошто сада знамо како функционише аутоматско означавање, хајде да испробамо правилну конфигурацију вашег сервера.
  1. Уколико одредишна URL адреса ваших огласа не садржи ниједан параметар (тако да изгледа слично адреси www.googlestore.com/contact_us.php): Додајте стринг „?gclid=ThisIsATest“ на крај ове URL адресе и прекопирајте је у прегледач. URL адреса ће потом изгледати слично овој: www.googlestore.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest
  2. Притисните тастер Enter.
  3. Уколико након учитавања странице параметар „gclid“ још увек постоји на крају одредишне URL адресе у веб прегледачу, а није приказана никаква порука о грешци, све је у реду и постоји неки други разлог за неслагање. У супротном, главни разлог је неправилно подешавање сервера. Касније ћемо да размотримо решење.
Уколико одредишна URL адреса већ садржи неки параметар (тако да изгледа слично адреси http://www.google-store.com/index.php?cPath=25):
  1. Додајте стринг „&gclid=ThisIsATest“ на крај ове URL адресе и прекопирајте је у веб прегледач. URL адреса ће потом изгледати слично овој: http://www.google-store.com/index.php?cPath=25&gclid=ThisIsATest
  2. Притисните тастер Enter.
  3. И у овом случају важи исто правило као у претходном – уколико након учитавања странице параметар „gclid“ још увек постоји на крају одредишне URL адресе у веб прегледачу, а није приказана никаква порука о грешци, све је у реду и мора да постоји неки други разлог за ово неслагање. У супротном, главни разлог је неправилно подешавање сервера.
Савет: Препоручујемо вам да избришете колачиће пре сваке пробе, пошто се може десити да након једне посете корисник не буде преусмерен.

Како да конфигуришете сервер да правилно забележи посете из AdWords-а?

Пошто смо сада дијагностиковали проблем, хајде да видимо како да га решимо. Метод ће зависити од тога до које је ситуације дошло:

Након учитавања веб сајта, параметар „gclid“ у URL адреси:
  1. Биће сачуван, али ће кориснику бити приказана страница са поруком о грешци – у том случају, искључите аутоматско означавање и контактирајте администратора веб сајта како би дозволио URL параметре. Потом можете поново да укључите аутоматско означавање и да га испробате користећи горенаведени метод како бисте се уверили да „gclid“ није уклоњен или да порука о грешци није приказана.
  2. Неће бити сачуван, а кориснику ће бити приказана страница без овог параметра – у том случају, контактирајте администратора веб сајта и замолите га да дозволи URL параметре.
  3. Неће бити сачуван, а корисник ће бити преусмерен на другу страницу. У таквим случајевима, постоје два решења: 
  • Употребите страницу на коју је корисник преусмерен као одредишну URL адресу AdWords огласа; 
  • У супротном, контактирајте администратора веб сајта и замолите га да омогући серверу да пропусти параметар „gclid“ приликом преусмеравања.
Надамо се да вам је овај чланак пружио детаљнији увид у проблем праћења посета из AdWords-а у извештајима Аналитике. Да закључимо, у наставку наводимо неколико савета како бисте се постарали да статистички подаци у оквиру Аналитике увек буду тачни:
  • Када одлучите да користите аутоматско означавање, увек га испробајте користећи горенаведени метод како бисте се уверили да „gclid“ није уклоњен или да порука о грешци није приказана.
  • Никада немојте истовремено да користите ручно и аутоматско означавање у AdWords-у. То неће утицати на посетиоце вашег сајта, али може се десити да извештаји Google аналитике буду нетачни.
Као што смо поменули на почетку, могу постојати и други разлози за неслагање између броја кликова и броја посета. Погледајте следеће чланке у нашем центру за помоћ:


Kako je moguće da se broj klikova i broj poseta razlikuju u Google Analitici? [2. deo]

Nivo znanja: napredni

Kako da saznam da li su podešavanja mog servera pravilna?

Pošto sada znamo kako funkcioniše automatsko označavanje, hajde da isprobamo pravilnu konfiguraciju vašeg servera.

  1. Ukoliko odredišna URL adresa vaših oglasa ne sadrži nijedan parametar (tako da izgleda slično adresi www.googlestore.com/contact_us.php): Dodajte string „?gclid=ThisIsATest“ na kraj ove URL adrese i prekopirajte je u pregledač. URL adresa će potom izgledati slično ovoj: www.googlestore.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest
  2. Pritisnite taster Enter.
  3. Ukoliko nakon učitavanja stranice parametar „gclid“ još uvek postoji na kraju odredišne URL adrese u veb pregledaču, a nije prikazana nikakva poruka o grešci, sve je u redu i postoji neki drugi razlog za neslaganje. U suprotnom, glavni razlog je nepravilno podešavanje servera. Kasnije ćemo da razmotrimo rešenje.

Ukoliko odredišna URL adresa već sadrži neki parametar (tako da izgleda slično adresi http://www.google-store.com/index.php?cPath=25):

  1. Dodajte string „&gclid=ThisIsATest“ na kraj ove URL adrese i prekopirajte je u veb pregledač. URL adresa će potom izgledati slično ovoj: http://www.google-store.com/index.php?cPath=25&gclid=ThisIsATest
  2. Pritisnite taster Enter.
  3. I u ovom slučaju važi isto pravilo kao u prethodnom – ukoliko nakon učitavanja stranice parametar „gclid“ još uvek postoji na kraju odredišne URL adrese u veb pregledaču, a nije prikazana nikakva poruka o grešci, sve je u redu i mora da postoji neki drugi razlog za ovo neslaganje. U suprotnom, glavni razlog je nepravilno podešavanje servera.

Savet: Preporučujemo vam da izbrišete kolačiće pre svake probe, pošto se može desiti da nakon jedne posete korisnik ne bude preusmeren.

Kako da konfigurišete server da pravilno zabeleži posete iz AdWords-a?

Pošto smo sada dijagnostikovali problem, hajde da vidimo kako da ga rešimo. Metod će zavisiti od toga do koje je situacije došlo:

Nakon učitavanja veb sajta, parametar „gclid“ u URL adresi:

  1. Biće sačuvan, ali će korisniku biti prikazana stranica sa porukom o grešci – u tom slučaju, isključite automatsko označavanje i kontaktirajte administratora veb sajta kako bi dozvolio URL parametre. Potom možete ponovo da uključite automatsko označavanje i da ga isprobate koristeći gorenavedeni metod kako biste se uverili da „gclid“ nije uklonjen ili da poruka o grešci nije prikazana.
  2. Neće biti sačuvan, a korisniku će biti prikazana stranica bez ovog parametra – u tom slučaju, kontaktirajte administratora veb sajta i zamolite ga da dozvoli URL parametre.
  3. Neće biti sačuvan, a korisnik će biti preusmeren na drugu stranicu. U takvim slučajevima, postoje dva rešenja: 
  • Upotrebite stranicu na koju je korisnik preusmeren kao odredišnu URL adresu AdWords oglasa; 
  • U suprotnom, kontaktirajte administratora veb sajta i zamolite ga da omogući serveru da propusti parametar „gclid“ prilikom preusmeravanja.

Nadamo se da vam je ovaj članak pružio detaljniji uvid u problem praćenja poseta iz AdWords-a u izveštajima Analitike. Da zaključimo, u nastavku navodimo nekoliko saveta kako biste se postarali da statistički podaci u okviru Analitike uvek budu tačni:

  • Kada odlučite da koristite automatsko označavanje, uvek ga isprobajte koristeći gorenavedeni metod kako biste se uverili da „gclid“ nije uklonjen ili da poruka o grešci nije prikazana.
  • Nikada nemojte istovremeno da koristite ručno i automatsko označavanje u AdWords-u. To neće uticati na posetioce vašeg sajta, ali može se desiti da izveštaji Google analitike budu netačni.

Kao što smo pomenuli na početku, mogu postojati i drugi razlozi za neslaganje između broja klikova i broja poseta. Pogledajte sledeće članke u našem centru za pomoć:



Kako je moguće da se broj klikova i broj poseta razlikuju u Google Analitici? [1. deo]

Ниво знања: напредни

Уколико користите и Google AdWords и Google аналитику, знате да је те две услуге могуће повезати како бисте добили детаљнији увид у начин на који се посетиоци који долазе путем AdWords-а понашају на вашем веб сајту. Након што повежете налоге (уз укључено аутоматско означавање), статистички подаци из вашег AdWords налога ће бити приказани директно у Аналитици.

Повремено нас питате зашто број кликова у AdWords извештају у оквиру Аналитике не одговара броју посета са AdWords-а.

Може постојати неколико разлога за то, а они су детаљније описани у чланку нашег центра за помоћ у вези са Аналитиком. Данас ћемо се усредсредити на разлог који српски оглашавачи сматрају најчешћим. Он се односи на аутоматско означавање ваше одредишне URL адресе и подешавање сервера који хостује ваш веб сајт. Дакле, хајде да размотримо извор ове разлике и начин на који можете да уочите и решите проблем.

Како могу да пратим посете из AdWords-а?

Прво ћемо погледати како Аналитика бележи посете из AdWords-а:

Прва опција је коришћење ручног означавања. У таквим случајевима, користите креатор URL адреса да бисте означили сваку одредишну URL адресу. Можете да изаберете и свој извор, медијум, кључну реч, садржај и назив кампање. Уколико желите да овим методом добијете најпрецизније статистичке податке, потребно је да генеришете по једну означену одредишну URL адресу за сваку кључну реч у свакој кампањи. То одузима много времена. Штавише, на овај начин можете да добијете само ограничени опсег информација. Зато овај метод углавном препоручујемо уколико имате друге плаћене кампање које нису AdWords кампање. Ручно означена одредишна URL адреса ће онда изгледати слично следећој:

http://www.googlestore.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=majica&utm_content=textlink&utm_campaign=prolecna_rasprodaja

У случају AdWords-а, најједноставнији метод је коришћење аутоматског означавања. У овом случају, сви параметри које бисте у претходној методи морали да додате ручно аутоматски се додају у URL адресу. Уз то, ово вам омогућава да добијете много више информација, као што су огласна група о којој је реч, тачан термин који покреће оглас, позиција на Google мрежи мултимедијалног оглашавања, локације на којима је оглас приказан итд. Када први пут повежете AdWords налог са Аналитиком, аутоматско означавање је подразумевано укључено.


Већина оглашавача користи аутоматско означавање. Овај метод препоручујемо и за праћење AdWords кампања, јер је развијен посебно за ту намену. Међутим, ако из неког разлога морате да користите ручно означавање, препоручујемо вам да искључите аутоматско означавање, јер оно у неким извештајима може да доведе до неслагања података.

Како функционише аутоматско означавање?

На почетку овог чланка поменули смо да ћемо се усредсредити на разлику између посета и кликова повезану са аутоматским означавањем. Дакле, хајде да објаснимо како функционише означавање.

Након што се кликне на оглас, одредишној URL адреси се додаје параметар „gclid“. Аутоматски означена URL адреса ће затим изгледати, на пример, овако:

http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest



Уколико одредишна URL адреса већ садржи неке параметре, параметар „gclid“ ће уместо знака „?“ садржати „&“:

http://www.google-store.com/index.php?cPath=25&gclid=ThisIsATest

И тако полако стижемо до разлога за неподударност између броја кликова и броја посета из AdWords-а. Након што наш систем одредишној URL адреси дода параметар „gclid“ (и тако пошаље корисника, на пример, на http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest), у зависности од подешавања сервера може доћи до четири ситуације.

Након учитавања веб сајта, параметар „gclid“ у URL адреси:

  1. Биће сачуван и корисник ће бити послат на http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest.
  2. Биће сачуван, али ће кориснику бити приказана страница са поруком о грешци.
  3. Неће бити сачуван, а корисник ће бити послат на страницу без овог параметра, као што је http://www.google-store.com/contact_us.php.
  4. Неће бити сачуван, а корисник ће бити преусмерен на неку другу страницу, нпр. на главну страницу http://www.google-store.com.
Први случај представља жељено понашање сервера – његова подешавања су правилна, па ће за било коју разлику између броја кликова и броја посета из AdWords-а постојати неки други разлог.

У осталим случајевима, разлог неслагања ће бити подешавања сервера који хостује ваш веб сајт. То се у AdWords извештајима у оквиру Аналитике одражава као веома мали или нулти број посета упркос великом броју кликова.

У другом делу овог чланка који ће бити објављен у среду 12. октобра сазнајте како да проверите да ли су подешавања вашег сервера правилна.


Kako je moguće da se broj klikova i broj poseta razlikuju u Google Analitici? [1. deo]


Nivo znanja: napredni

Ukoliko koristite i Google AdWords i Google analitiku, znate da je te dve usluge moguće povezati kako biste dobili detaljniji uvid u način na koji se posetioci koji dolaze putem AdWords-a ponašaju na vašem veb sajtu. Nakon što povežete naloge (uz uključeno automatsko označavanje), statistički podaci iz vašeg AdWords naloga će biti prikazani direktno u Analitici.

Povremeno nas pitate zašto broj klikova u AdWords izveštaju u okviru Analitike ne odgovara broju poseta sa AdWords-a.

Može postojati nekoliko razloga za to, a oni su detaljnije opisani u članku našeg centra za pomoć u vezi sa Analitikom. Danas ćemo se usredsrediti na razlog koji srpski oglašavači smatraju najčešćim. On se odnosi na automatsko označavanje vaše odredišne URL adrese i podešavanje servera koji hostuje vaš veb sajt. Dakle, hajde da razmotrimo izvor ove razlike i način na koji možete da uočite i rešite problem.

Kako mogu da pratim posete iz AdWords-a?

Prvo ćemo pogledati kako Analitika beleži posete iz AdWords-a:

Prva opcija je korišćenje ručnog označavanja. U takvim slučajevima, koristite kreator URL adresa da biste označili svaku odredišnu URL adresu. Možete da izaberete i svoj izvor, medijum, ključnu reč, sadržaj i naziv kampanje. Ukoliko želite da ovim metodom dobijete najpreciznije statističke podatke, potrebno je da generišete po jednu označenu odredišnu URL adresu za svaku ključnu reč u svakoj kampanji. To oduzima mnogo vremena. Štaviše, na ovaj način možete da dobijete samo ograničeni opseg informacija. Zato ovaj metod uglavnom preporučujemo ukoliko imate druge plaćene kampanje koje nisu AdWords kampanje. Ručno označena odredišna URL adresa će onda izgledati slično sledećoj:

http://www.googlestore.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=majica&utm_content=textlink&utm_campaign=prolecna_rasprodaja

U slučaju AdWords-a, najjednostavniji metod je korišćenje automatskog označavanja. U ovom slučaju, svi parametri koje biste u prethodnoj metodi morali da dodate ručno automatski se dodaju u URL adresu. Uz to, ovo vam omogućava da dobijete mnogo više informacija, kao što su oglasna grupa o kojoj je reč, tačan termin koji pokreće oglas, pozicija na Google mreži multimedijalnog oglašavanja, lokacije na kojima je oglas prikazan itd. Kada prvi put povežete AdWords nalog sa Analitikom, automatsko označavanje je podrazumevano uključeno.


Većina oglašavača koristi automatsko označavanje. Ovaj metod preporučujemo i za praćenje AdWords kampanja, jer je razvijen posebno za tu namenu. Međutim, ako iz nekog razloga morate da koristite ručno označavanje, preporučujemo vam da isključite automatsko označavanje, jer ono u nekim izveštajima može da dovede do neslaganja podataka.

Kako funkcioniše automatsko označavanje?

Na početku ovog članka pomenuli smo da ćemo se usredsrediti na razliku između poseta i klikova povezanu sa automatskim označavanjem. Dakle, hajde da objasnimo kako funkcioniše označavanje.

Nakon što se klikne na oglas, odredišnoj URL adresi se dodaje parametar „gclid“. Automatski označena URL adresa će zatim izgledati, na primer, ovako:

http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest



Ukoliko odredišna URL adresa već sadrži neke parametre, parametar „gclid“ će umesto znaka „?“ sadržati „&“:

http://www.google-store.com/index.php?cPath=25&gclid=ThisIsATest

I tako polako stižemo do razloga za nepodudarnost između broja klikova i broja poseta iz AdWords-a. Nakon što naš sistem odredišnoj URL adresi doda parametar „gclid“ (i tako pošalje korisnika, na primer, na http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest), u zavisnosti od podešavanja servera može doći do četiri situacije.

Nakon učitavanja veb sajta, parametar „gclid“ u URL adresi:

  1. Biće sačuvan i korisnik će biti poslat na http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest.
  2. Biće sačuvan, ali će korisniku biti prikazana stranica sa porukom o grešci.
  3. Neće biti sačuvan, a korisnik će biti poslat na stranicu bez ovog parametra, kao što je http://www.google-store.com/contact_us.php.
  4. Neće biti sačuvan, a korisnik će biti preusmeren na neku drugu stranicu, npr. na glavnu stranicu http://www.google-store.com.
Prvi slučaj predstavlja željeno ponašanje servera – njegova podešavanja su pravilna, pa će za bilo koju razliku između broja klikova i broja poseta iz AdWords-a postojati neki drugi razlog.

U ostalim slučajevima, razlog neslaganja će biti podešavanja servera koji hostuje vaš veb sajt. To se u AdWords izveštajima u okviru Analitike odražava kao veoma mali ili nulti broj poseta uprkos velikom broju klikova.

U drugom delu ovog članka koji će biti objavljen u sredu 12. oktobra saznajte kako da proverite da li su podešavanja vašeg servera pravilna.

Poboljšanja u vezi sa kvalitetom oglasa se uvode na globalnom nivou

Ниво знања: средњи

Када претражују на Google-у, корисници цене резултате који су релевантни и који им након клика пружају одличан доживљај. У августу смо најавили пробни период у Бразилу, областима Латинске Америке у којима се говори шпански, Шпанији и Португалу [1] којим је повећан значај који се придаје релевантности и квалитету одредишне странице приликом одређивања оцене квалитета и начина рангирања огласа на Google-у. Циљ је био да побољшамо корисничко искуство са огласима на мрежи за претрагу. На основу резултата које смо видели, сада ове промене уводимо на глобалном нивоу.

Док уводимо промене, у неким кампањама ће доћи до варијација у оценама квалитета кључних речи и уобичајеној позицији огласа. Требало би да се све стабилизује за неколико недеља а очекујемо да у већини кампања неће доћи до значајне промене у укупном учинку.

Као и данас, кампање које за упите корисника пружају огласе са бољим учинком и даље ће имати већу оцену квалитета, нижу просечну цену по клику и вишу позицију на страницама резултата. Оцена квалитета од 1 до 10 ће у AdWords интерфејсу наставити да представља општи квалитет кључне речи када се она потпуно подудари са претрагом обављеном на Google-у. Повећање понуде и оцене квалитета ће и даље за резултат имати побољшање ранга огласа. Такође, примењује се исти основни приступ побољшању резултата помоћу AdWords-а.

[1] Локалне верзије обавештења на блогу „Inside AdWords“ које су настале коришћењем Google преводиоца: Бразил, области Латинске Америке у којима се говори шпански, Шпанија, Португал.

Poboljšanja u vezi sa kvalitetom oglasa se uvode na globalnom nivou

Nivo znanja: srednji

Kada pretražuju na Google-u, korisnici cene rezultate koji su relevantni i koji im nakon klika pružaju odličan doživljaj. U avgustu smo najavili probni period u Brazilu, oblastima Latinske Amerike u kojima se govori španski, Španiji i Portugalu [1] kojim je povećan značaj koji se pridaje relevantnosti i kvalitetu odredišne stranice prilikom određivanja ocene kvaliteta i načina rangiranja oglasa na Google-u. Cilj je bio da poboljšamo korisničko iskustvo sa oglasima na mreži za pretragu. Na osnovu rezultata koje smo videli, sada ove promene uvodimo na globalnom nivou.

Dok uvodimo promene, u nekim kampanjama će doći do varijacija u ocenama kvaliteta ključnih reči i uobičajenoj poziciji oglasa. Trebalo bi da se sve stabilizuje za nekoliko nedelja a očekujemo da u većini kampanja neće doći do značajne promene u ukupnom učinku.

Kao i danas, kampanje koje za upite korisnika pružaju oglase sa boljim učinkom i dalje će imati veću ocenu kvaliteta, nižu prosečnu cenu po kliku i višu poziciju na stranicama rezultata. Ocena kvaliteta od 1 do 10 će u AdWords interfejsu nastaviti da predstavlja opšti kvalitet ključne reči kada se ona potpuno podudari sa pretragom obavljenom na Google-u. Povećanje ponude i ocene kvaliteta će i dalje za rezultat imati poboljšanje ranga oglasa. Takođe, primenjuje se isti osnovni pristup poboljšanju rezultata pomoću AdWords-a.

[1] Lokalne verzije obaveštenja na blogu „Inside AdWords“ koje su nastale korišćenjem Google prevodioca: Brazil, oblasti Latinske Amerike u kojima se govori španski, Španija, Portugal.